Dywany anatolijskie


Anatolijski kobierzec „Ming” z walczącymi
smokami i feniksami, fragment
dywanu, XV w.

Tureckie dywany, zwane inaczej anatolijskimi, były produkowane w Azji Mniejszej od XIII wieku. Omawiając te dywany należy napisać o ludach takich jak Kurdowie, Turcy Osmańscy, Turkmeni oraz Ormianie, którzy zbudowali na tych ziemiach rodzimy przemysł tkacki. Najważniejsze kobierce pochodzą z okolic Bergamy, Ankary, a także miast Kazak, Melas, Gordes, Kula, Uszak, Stambuł i Hereke oraz Wschodniej Anatolii.

Anatolia z greckiego znaczy „wschód” – czyli orient, takie też jest wzornictwo tych dywanów. Wśród wzornictwa tych dywanów nie znajdziemy obecnie motywów zwierząt i ludzi, ponieważ zabrania tego religia - Koran. Często spotyka się tu dywany z motywem gwiazd, uproszczone formy geometryczne i roślinne (kopiowane również od mistrzowskich wzorów panujących za czasów dynastii perskich Safawidów). Można również spotkać modlitewniki z okolic Gordes, na których widnieje motyw mihrabu – wnęki, którą oplata siedem obramowań , symbolizujących w kulturze islamu siedem bram raju. Stare egzemplarze dywanów nie odbiegają od kobierców perskich. Runo jest średniej wysokości, a splot dywanów jest wykonywany metodą symetryczną – Giordi. Większość kobierców powstaje w domowych warsztatach wioskowych.

Obecnie w Turcji produkuje się średniej jakości wyroby z różnej jakości wełny o nowoczesnym wzornictwie. Runo tych dywanów jest raczej niskie, a kolory dość krzykliwe.


Anatolijski dywan Uszak


Nowoczesny, kolorowy dywan turecki Besem


Runo dywanu tureckiego


Turecki dywan gabbeh


Splot dywanu anatolijskiego


Wschodni anatolijski ręcznie wykonany kilim


Anatolijskie dywany w galeria-dywanow.com

Dywany anatolijskie w naszej ofercie