Dywany perskie


Dywan perski Ardabil z XVI wieku, jeden
z najcenniejszych perskich wyrobów

Kobierce perskie są uważane za najcenniejsze dywany na Świecie. Najważniejsze kobierce powstawały w XVI wieku za czasów panowania sułtanów z dynastii Safawidów. Pierwsze historyczne wzmianki o tkactwie perskim ustalone są na XIII wiek, po podbiciu Persji przez Mongołów pod wodzą Dżyngis-chana. Sztuka kobiernictwa osiągnęła pełny rozkwit za panownania szachów Tahmaspa oraz Abbasa Wielkiego na przełomie XVI i XVII wieku, gdyz dofinansowywali oni dworskie manufaktury i warsztaty rzemieślnicze. W tamtym czasie panowały niezwykłe kobierce o bogatych dekoracjach z motywami roślinnymi. Znane były również kobierce zwane modlitewnikami z motywem mihrabu. W XIX wieku zaczęto produkować dywany perskie seryjnie i eksportować je do Europy i Stanów Zjednoczonych. W 1936 roku powołano w Iranie Państwowe Zakłady Tkackie, mające na celu ochronę oraz rozwój produkcji dywanów. Do roku 1934 kraj oficjalnie nosił nazwę Persja.

Dywany perskie trudno sklasyfikować, dlatego zostaną opisane w osobnych podkategoriach, ze względu na region pochodzenia. Różnią się bowiem gęstością tkania, kolorystyką, zdobieniami i motywami. Dywany perskie są tkane w wielu stylach i rozmiarach najczęściej węzłami asymetrycznymi zwanymi Senneh.

Nazwy dywanów pochodzą od nazw miast persji – Tebriz, Heriz, Ardabil, Senneh, Bidżar, Hamadan, Saruk, Ferahan, Lilian, Saweh, Wiss, Teheran, Kom, Kaszan, Isfahan, Dżuszegan, Sziraz, Nain, Kerman, Jazd, Meszkin, Mud oraz ludności – Beludż, Jomud, Kaszkaj.


Nowoczesny dywan perski Gabbeh na wełnianej osnowie


Wełniany, tradycyjny dywan Keszan


Dywan Nain z dodatkiem jedwabiu we wzorach


Kwiecisty chodnik hamadan


Perski klasyczny dywan


Widok fragmentu runa dywanu perskiego Hamadan

Perskie dywany w galeria-dywanow.com

Dywany perskie w naszej ofercie