Dywany turkmeńskie


Wełniany dywan Jomud, osnowa z jedwabiu


Do dywanów turkmeńskich należy zaliczyć dywany z państw takich jak: Afganistan, Pakistan, Turkiestan, Turkmenistan, Uzbekistan, a wytwarza się tu między innymi dywany o nazwach Afgan, Beludż, Herat, Mauri, Tekke, Turmen, Buchara czy Jomud.
Dywany turkmeńskie są gęsto, zwięźle tkane (przeciętnie około 250 000 węzłów w 1m2), mają niskie runo (około 5-100mm) i bardzo dobrej jakości wełnę – dzięki tym właściwością nadają się do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu i mają długą żywotność. Osnowa w zależności od pochodzenia i typu dywanu jest wykonana z wełny, bawełny oraz jedwabiu. Rozległy obszar, na którym tkane są dywany z wymienionych wyżej państw sprawia, że dywany różnią się bardzo wzornictwem. Spotyka się tu nowoczesne dywany typu Ziegler, orientalne dywany Jomud (Yomuth) z rozbudowaną bordiurą, monochromatyczne kobierce Beludż z motywem Gul i wiele innych. Zawsze jednak kompozycje dywanów turkmeńskich są bardzo przejrzyste i uproszczone. Barwniki tych dywanów są w większości uzyskiwane z surowców naturalnych a same wzory utrzymane często w żywych kolorach.

Kobiernictwo w tych rejonach przeżyło rozkwit na przełomie XVIII i XIX wieku. Znaczący rozwój tkania dywanów zawdzięczany jest między innymi dzięki plemionom zwanym Tekke, Jomudzi, Solarowie, Czodorzy, Ersarowie, Beszirowie, Kizyl Ayakowie, czy Beludżowie.

Na wyróżnienie zasługują dywany Tekke, w charakterystycznych czerwonych, ceglastych barwach, z motywami Gul ułożonymi w rzędach i prostej bordiurze. Do najważniejszych wyrobów Tekke oprócz dywanów należą torby, czuwały i poduszki. Na centymetrze kwadratowym znajduje się od około 200 000 do nawet 900 000 węzłów.

Współcześnie bardzo pożądane są dywany Ziegler. Dywany Ziegler są ręcznie wytwarzanymi dywanami z Pakistanu. Ich produkcja została zainicjowana przez brytyjską firmę Ziegler & Co w drugiej połowie XIX wieku. Dywany te tkane są za pomocą tradycyjnych metod z wzornictwem w palmety w stylu Szacha Abbasa. Wełna jest farbowana tradycyjnymi roślinnymi metodami. Runo tych dywanów jest niskie, ale bardzo wytrzymałe. Dywan, w końcowej fazie produkcji, poddawany jest specjalnemu praniu z użyciem kamieni, dzięki czemu runo ma połysk i jest stylizowane na antyczne.


Nowoczesny turkmeński dywan z przędzą wełny i jedwabiu


Poduszka wełniana Tekke


Kobierzec Afgan Hatchlou na jedwabnej osnowie


Klasyczny dywan Tekke


Afgański dywan Mauri o gęstym splocie


Dywan Ziegler z błyszczącym, specjalnie pranym runem


Runo dywanu z Turkmen


Przykładowy splot dywanów turkmeńskich

Perskie dywany w galeria-dywanow.com

Dywany turkmeńskie w naszej ofercie