Dywany kaukaskie


Fragment kaukaskiego dywanu
pochodzącego prawdopodobnie
z XVIII wieku

Od Morza Czarnego do Kaspijskiego rozciąga się Kaukaz, dzieląc Europę od Azji Mniejszej. W większości to teren górzysty, w którym żyły ludy koczownicze. Najstarsze kobierce z Kaukazu pochodzą z XVI (nie licząc znalezisk z doliny Pazyryk). Najbardziej znane kobierce „ze smokiem” pochodzą z XIX wieku. Popularne jednak były również kwiatowe i geometryczne kompozycje (zwłaszcza z haczykowatymi medalionami. Do produkcji dywanów kazak używa się wełny ręcznie przędzonej (runo, wątek i osnowa), oraz barwników roślinnych. Dywany te mają intensywne, kontrastowe kolory i średnio wysokie, gęsto tkane włosie. Często stosowany był motyw zwierząt. Tradycyjnie dywan kaukaski posiada wąską bordiurę i centrum wypełnione geometrycznymi medalionami i uproszczonymi motywami swastyk. Dywany Kazak mają zazwyczaj niewielkie rozmiary.

Dywany Kazak wytwarzane są w następujących rejonach: Szyrwan, Kuba, Kaukaz Zachodni, Gandżi, Karabach, Tałysz, Baku, Dagestan, przez muzułmańskie grupy Nomadów pochodzenia tureckiego, Gruzinów, Kurdów i Ormian.

Współcześnie dywany z wzorem typu Kazak wytwarza się głównie w Pakistanie. Mają one gęsty splot, wełnę specjalnie praną z użyciem kamieni, tradycyjne wzornictwo i ubarwienie. Różnią się jednak od swoich pierwowzorów – nie są tak wiotkie i nie posiadają aż tak wysokiego runa. Mają jednak swoje zalety – włosie ma wysoki połysk, a tradycyjne wzornictwo pasuje idealnie do nowoczesnych pomieszczeń.


Współczesny dywan Kazak z Pakistanu

 


Dagestański dywan ręcznie tkany

 


Dywan Kazak tkany na wełnianej osnowie

 


Runo dywanu Kazak

 


Fragment spodu dywanu kaukaskiego

 


Fragment dagestańskiego dywanu z podpisem



Kaukaskie dywany w galeria-dywanow.com

Dywany kaukaskie w naszej ofercie